piątek, 21 września 2007

Mercedes

Nowy Mercedes C Sportcoupe pojawi się w salonach dopiero w połowie 2008 roku.Teraz trwają intensywne testy, więc fotoreporterzy polują na nowe auto w terenie. Główne elementy konstrukcyjne przejęto z obecnej generacji modelu, natomiast stylistyka auta jest zupełnie nowa. Czas najwyższy, ponieważ ostatni facelifting obecny model przeszedł trzy lata temu. Mercedes C Sportcoupe jest najważniejszym konkurentem dla BMW serii 1 Coupe oraz Audi A3.

Hyundai

Najtańszy Hyundai to model Amica, który brytyjskim rynku kosztuje zaledwie 4 995 funtów. 1.1-litrowy, 46-konny silnik benzynowy spala jedynie 5,5 litra paliwa na 100 kilometrów, a to pozwala na przejechanie 640 km bez potrzeby tankowania. Amica w wersji standardowej posiada bogate wyposażenie: elektrycznie sterowane przednie szyby, przyciemniane szyby boczne, poduszkę powietrzną kierowcy, oświetlenie bagażnika, centralny zamek, ABS z elektronicznym systemem rozdziału siły hamowania, wspomaganie kierownicy oraz radio CD z czterema głośnikami.

Kia

Kia cee'd otrzymał pięć gwiazdek w wynikach testów zderzeniowych organizacji EuroNCAP. Za stopień zabezpieczenia dzieci cee'd otrzymał 4 gwiazdki, a na 2 gwiazdki oceniono stopień bezpieczeństwa pieszego w razie kolizji czołowej. Potwierdza to aspiracje firmy Kia do czołówki producentów europejskich samochodów kompaktowych. Europejskich, ponieważ auto zaprojektowane w Europie, produkowane jest w Europie dla europejskiego klienta.

Peugeot

Peugeot 308 otrzymał w testach NCAP 5 gwiazdek w testach ochrony dorosłych pasażerów pojazdu, 4 gwiazdki w testach ochrony dzieci będących pasażerami pojazdu oraz 3 gwiazdki w testach ochrony pieszych. Nie ma się czemu dziwić, żaden szanujący się koncern samochodowy nie zaryzykuje skierowania do sprzedaży auta ze słabszymi wynikami, bo to by podkopało zaufanie do marki na lata. Wyniki Peugeota 308 to rezultat sztywnej konstrukcji doskonale chroniącej przy zderzeniach czołowych i bocznych oraz dobrze przemyślanych konstrukcji elementów bezpieczeństwa - poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, siedzeń.

Volkswagen

Volkswagen promuje technologię BlueMotion w wielu modelach. Zaprezentowane niedawno Polo BlueMotion i Passat BlueMotion to auta o bardzo niskim zużyciu paliwa. Technologia jest ciągle udoskonalana, na tyle, że udało się obniżyć zużycie w modelu Polo o o,1l/100km. Trzycylindrowy 1,4 TDI z wysokim momentem obrotowym 195 Nm pozwala na stosowanie długich przełożeń przekładni. Polo BlueMotion z silnikiem TDI wyposażonym w filtr cząstek stałych (PDF) zużywa zaledwie 3,8 litra na 100 km (dotychczas: 3,9 litra).

Honda

Honda Civic Hybrid zdobył tytuł najbardziej ekologicznego samochodu w rankingu aut przyjaznych środowisku 2007/ 2008 przyznawany przez niemiecki automobilklubu Verkehrsclub Deutschland (VCD). Civic Hybrid to samochód łączący tradycyjny silnik spalinowy o mocy 95 KM z silnikiem elektrycznym o mocy 20 KM. Ponadto silnik spalinowy wyłącza się, kiedy auto zostaje zatrzymane. Rozwiązania te znacznie wpływają na redukcję zużycia paliwa i emisji spalin, szczególnie w ruchu miejskim, kiedy silnik elektryczny wspomaga bardzo częste przyspieszanie. Przy zużyciu paliwa na poziomie 4,6 l / 100km i emisji 109g CO2 / km, Civic Hybrid spełnia przyszłe ustawowe limity emisji spalin i zużycia paliwa.

Mitsubishi

Oprócz Concept-cX Mitsubishi podjęło kilka innych proekologicznych inicjatyw. Można je tutaj wymienić pamiętając, że MMC skupiło się na jednostkach napędowych dostosowanych do miejscowych wymagań, stylu jazdy kierowców oraz infrastruktury, a więc:

  • rodzina europejskich silników Clean Diesel Euro 5
  • samochód elektryczny następnej generacji MiEV na rynek japoński
  • samochód typu Flexible fuel na rynek brazylijski
Wybór diesla na rynek europejski jest najlepszym rozwiązaniem na ten czas, kiedy ponad 50% samochodów kupowanych przez europejczyków to samochody z silnikiem wysokoprężnym.

Volkswagen

BlueMotion to nowa technologia zastosowana przez koncern Volkswagen w celu obniżenia zużycia paliwa oraz emisji szkodliwych składników spalin. Na wystawie we Frankfurcie Volkswagen pokaże pięć nowych modeli BlueMotion oprócz oczywiście Golfa, który jest perłą w tej technologii. Zużycie paliwa obniżono w nim o 12% do wysokości 4,5 l/100km, analogicznie spadła również emisja dwutlenku węgla. N jednym 55-litrowym baku można teraz przejechać ponad 1200km.

Toyota

Toyota to jeden z największych producentów samochodów na świecie i jedna z większych firm globalnych. Sprzedaż aut na całym świecie wyniosła 8,8 mln egzemplarzy. Do firmy Toyota należą również takie marki jak Daihatsu produkujący samochody osobowe, Hino produkujący samochody ciężarowe głównie na rynek azjatycki, Lexus - luksusowa marka na rynki Europy i Ameryki Północnej oraz Scion - marka samochodów, przeznaczonych na rynek Ameryki Północnej.

Toyota

Toyota jest pionierem we wdrażaniu do seryjnej produkcji aut hybrydowych, a przez ostatnich siedem lat sprzedała ich na rynku europejskim ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Pierwszym seryjnie produkowanym samochodem o napędzie hybrydowym jest Toyota Prius, która znalazła w Europie ponad 73 tysiące nabywców. 27 tysięcy nabywców znalazły samochody hybrydowe marki Lexus, a więc z natury bardziej luksusowe. Rosnąca popularność tego typu aut jest podstawa prognozy sprzedaży na 2007 rok wynoszącej 44500 sztuk.

Citroen

Citroen C-Cactus to ukłon firmy w stronę technologii. Nazwa ma sugerować niskie zużycie paliwa (kaktus potrzebuje mało wody). I rzeczywiście - dzięki hybrydowemu układowi napędu HDi i małemu ciężarowi własnemu wynoszącemu 1 306 kg C-Cctus zużywa 3,4 l paliwa na 100 km, a poziom emisji CO2 wynosi 78 g/km. C-Cactus jest przestronny jak auto rodzinne - wymiary:długość 4,2 m, szerokość 1,8 m. Pasażerom oferuje komfort i dobre samopoczucie dzięki licznym elementom wyposażenia, takim jak automatyczna klimatyzacja, wysokiej klasy system audio, panoramiczny, przeszklony dach oraz ogranicznik i regulator prędkości.

Opel

Opel Vectra odchodzi do lamusa, a jego miejsce zajmie całkowicie nowa konstrukcja o nazwie Insignia. Zmiana nazwy podyktowana jest zmianą charakteru całkowicie nowego samochodu. Sportowe kształty i dynamiczne silniki będą podkreślały ten nowy image. W ofercie znajdą się prawdopodobnie sześciocylindrowe silniki diesla, w tym również 2.7-litrowy V6 o mocy 200KM oraz mocny silnik o pojemności 2.8-litra. Nowe auto Opel zaprezentuje dopiero w 2008 roku.

Fiat

Milionowy Fiat Panda to model Panda 4x4 z silnikiem benzynowym 1,2 przeznaczony dla włoskiego klienta. Z tej liczby tylko 8,2% jeździ w Polsce, pozostałe zostały wyeksportowane do sześdziesięciu ośmiu krajów, w tym tak odległych jak np. Japonia, Australia, Południowa Afryka. fabryka w Tychach produkuje dziennie ok. 1400 samochodów, oprócz Pandy jest to niedawno wdrożona do produkcji 500-ka, która już zdążyła sobie zdobyć sporą popularność, zwłaszcza we Włoszech i we Francji.

Mercedes

Na targach IAA 2007 Mercedes zapowiedział wiele premier: siedem nowych hybrydowych modeli, pięć premier z „czystymi” silnikami Bluetec i Mercedes F700 Concept z innowacyjnym silnikiem Diesotto. To ukłon w stronę ekologów, ale Mercedes nie rezygnuje z aut napędzanych tradycyjnymi silnikami o dużej mocy, gdzie wszelkie oszczędności schodzą na dalszy plan, a liczy się to co "tygryski lubią najbardziej" - ogromna moc i oszałamiające osiągi.

Seat

Nowy Seat Altea freetrack to crossover oparty na Altei XL, aucie rodzinnym. Altea freetrack ma napęd na 4 koła, chociaż ma się pojawić również wersja z napędem na jedną oś. Moc silnika przekazywana jest na wszystkie koła za pośrednictwem sprzęgła Haldex z hydrauliczno-mechanicznym połączeniem i elektronicznym sterowaniem, które zapewniają precyzyjny rozkład siły napędowej. W typowych warunkach nie ma konieczności napędzania tylnej osi i cała moc napędowa trafia na koła przednie. Jeżeli wymagają tego okoliczności aż do 50% mocy może być przekazane na tylną oś.

Volvo

Volvo ReCharge Concept to samochód koncepcyjny z napędem hybrydowym, silnikami elektrycznymi i akumulatorami na kołach, które można ładować za pomocą zwykłego gniazdka elektrycznego. To wszystko w trosce o środowisko naturalne. Pojedyncze ładowanie baterii pozwala przejechać około 100 km wyłącznie na samym akumulatorze, a po wyładowaniu akumulatora Volvo ReCharge Concept napędzany jest czterocylindrowym silnikiem Flexifuel, który jednocześnie ładuje akumulator. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób poruszających się przede wszystkim po mieście. Warunek - tania energia elektryczna.

Volvo

Tak modne ostatnio środowisko naturalne i jego ochrona jest motywem przewodnim firmy Volvo Cars na ostatniej wystawie samochodowej we Frankfurcie. Volvo uważa, że podstawą oceny wpływu danego paliwa na środowisko jest zbadanie całego łańcucha produkcyjnego, od wydobycia surowców i produkcji paliw aż do dystrybucji i wykorzystania paliwa w samochodach. Tylko wówczas można rzetelnie ocenić i porównać poszczególne paliwa. A konkrety? Już niedługo klienci Volvo z coraz większej liczby europejskich krajów będą mieć dostęp do jednej z najbogatszych ofert technologii Flexifuel na świecie: pięciu modeli samochodów, trzech różnych silników opartych na bioetanolu.

BMW

Główny temat prezentowany przez BMW na Międzynarodowej Wystawie Samochodowej (IAA) 2007 we Frankfurcie to strategia rozwoju BMW EfficientDynamics oraz jej realizacja w nowych modelach. Celem jest redukcja zużycia paliwa i poziomu emisji spalin przy jeszcze lepszych osiągach samochodów. BMW osiąga to poprzez konsekwentne wprowadzanie nowych silników we wsztkich modelac we wszystkich klasach samochodów: BMW Serii 6- silnik wysokoprężny, BMW Serii 5 o najniższych wartościach zużycia paliwa w swojej klasie, BMW Serii 3 - 5 modeli, w których poziom emisji CO2 nie przekracza 140 g/km, nowe silniki w modelach BMW Serii 1, BMW EfficientDynamics w BMW X5 i w BMW X3.

Honda

Na wystawie we Frankfurcie Honda pokazała kilka ciekawych i udanych konstrukcji, w tym produkcyjną wersję modelu Civic Hybrid oraz FCX Concept, z w pełni sprawną technologią ogniw paliwowych. Jednak najciekawszy jest Accord Tourer Concept - koncepcyjne auto dające pogląd o spodziewanej stylistycen owej generacji Hondy Accord Tourer, która zadebiutuje w połowie 2008 roku. Ciekawostką jest, że w całkowicie nowej gamie modelu Accord oferowane będą jedne z pierwszych silników na świecie spełniające normę emisji spalin Euro 5.

Ford

Nowy Ford Focus oraz model Kuga to ciekawe premiery na tegorocznej wystawie we Frankfurcie. Nowy model Focusa, to nowa sylwetka i nowe wnętrze z odmienioną konsolą środkową. Tradycyjnie doskonałe silniki diesla oraz nowa sześciobiegowa skrzynia biegów Ford PowerShift z podwójnym sprzęgłem. Ford Kuga to pojazd typu crossover z napędem na cztery koła, dynamiczny w mieście i niezły w terenie. Będzie dostępny od połowy 2008 roku, a produkowany będzie w Niemczech.

Mitsubishi

Na tegorocznym Salonie Samochodowym we Frankfurcie Mitsubishi pokazało koncepcyjny model Concept-cX, który wprowadza nową rodzinę przyjaznych środowisku silników Clean Diesel. Concept-cX będzie miał niskie zużycie paliwa oraz niską emisję szkodliwych substancji. Zapewni to 4-cylindrowy, 16-zaworowy czysty silnik Diesla DOHC następnej generacji o pojemności 1.8-litra (100 kW (136KM) przy 4000 obr./min., 280 Nm przy 2000 obr./min.). Turbosprężarka o zmiennej geometrii (VG) zapewni optymalne doładowanie i osiągi we wszystkich warunkach jazdy,a filtr cząstek stałych DPF i katalizator utleniający DOC odpowiadają za czystość spalin.

Kia

Kia na targach we Frankfurcie kontynuuje ofensywę modelową pod wspólną nazwą cee'd. Zgodnie z panującą modą pokazano „Eco-cee’d”, który jest kolejną wersją znanego już trzydrzwiowego hatchbacka pro_ cee’d. Wersja eco powstała z myślą o znaczącym ograniczeniu zużycia paliwa i emisji spalin, a wszystko to bez szkody dla osiągów czy dynamiki jazdy. Kia zaprezentowała również platformę FCEV przygotowana do samochodów elektrycznych napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Audi

Nowe Audi A4 to duże auto o długości 4,7m i wyznacza nową jakość w tej klasie samochodów. Bardziej sportowa sylwetka, nienaganna jakość wykończenia i przyjemność z jazdy. System Audi drive select dopasowuje charakterystykę silnika, automatycznej przekładni, układu kierowniczego i amortyzowania do życzenia kierowcy. Dostępne będzie pięć silników - TDI i benzynowe, wszystkie z bezpośrednim wtryskiem - o mocy od 105 kW (143 KM) do 195 kW (265 KM). Oczywiście wszystkie czyste i oszczędne.

Skoda

Skoda i firma odzieżowa Monnari przygotowały z myślą o kobietach okleiny do Skody Fabia w kilku motywach: Surfinie, Storczyk, Owale, Krzew, Styl, Pasja, Lilie, Koronka, Rajski Kwiat, Kwiat Monnari. Motywy można dobierać kolorystycznie do koloru nadwozia, a dodatkowo można zamówić auto z białym dachem. To wszystko dla pań, które chcą mieć niepowtarzalne auto, podobnie jak stroje. Okleiny objęte są dwuletnią gwarancją, a kosztują od 500 do 1000 zł.

Renault

Renault Sandero to samochód skonstruowany w Brazylii na płycie podłogowej Dacii Logan. Sandero był konstruowany przy udziale Regionalnego Ośrodka Inżynierii Renault w Brazylii i nie będzie wprowadzany w Europie. To pierwsze takie Renault produkowane na lokalne rynki Ameryki Południowej. Interesującym novum jest trzyletnia gwarancja na całe auto, niespotykana w tej klasie aut. Samochód za rozsądną cenę ma dość spore wymiary i jest pojemny - bagażnik ma 320 litrów pojemności.

Wymiana koszulek

Z pośród wielu tradycyjnych zwyczajów istniejących w środowisku sportowym na szczególne uznanie zasługuje tzw. wymiana koszulek po zakończonym meczu. Zwyczaj ten, choć wywodzi się z typowo męskiej dyscypliny, jaką jest football, największe triumfy święci w piłce kobiecej. W statystyce najchętniej oglądanych i najliczniej odwiedzanych imprez masowych ubiegłego roku w czołówce znajdują się mecze piłki kobiecej, a zwłaszcza wymiana koszulek po zakończeniu spotkania. Nie trzeba dodawać, że wśród kibiców dominuje płeć męska uzbrojona w lornetki i maksymalnym powiększeniu. Od pewnego czasu pojawiają się nawet głosy, by football damski nieco przekształcić i zrobić dwie połowy po 45 minut, podczas których zawodniczki będą wymieniały koszulki, a po meczu ewentualnie zaserwować kilka karnych. Jak się łatwo domyślić, tego typu pomysły bardzo silnie propagują męscy kibice piłki kobiecej. Inne pomysły na uatrakcyjnienie kobiecej piłki obejmują np. obowiązkowy deszcz w trakcie meczu, po którym to deszczu kobiety biegają dalej w mokrych T-shirtach. Jasnym jest już na pierwszy rzut oka, że to mało wysublimowana metoda na uczynienie z imprezy sportowej konkursu mokrego podkoszulka albo mokrej koszulki. Tak czy inaczej, zainteresowanie na tego typu spotkaniach na pewno będzie zapewnione. O ile oczywiście, panie wyrażą zgodę...

Dobre koszulki

W czym Chińczycy są lepsi od innych nacji? Prawdopodobnie w kilku sprawach, ale bez wątpienia biją nas na głowę kosztami wyprodukowania wszystkiego, co człowiek nauczył się produkować. Przypuszczalnie stan taki nie potrwa wiecznie, ale póki co „chińskie” jednoznacznie kojarzy się z tanim, ale i lichej jakości. Zalew chińskiej produkcji na rynkach światowych jest tak ogromny, że trudno znaleźć w markecie produkt, który nie pochodziłby z Chin. „Chińszczyzna” jest szczególnie widoczna w branży obuwniczej, odzieżowej i przemysłowej. Bawełniane koszulki stały się niemal synonimem „chińszczyzny” w najgorszym znaczeniu tego słowa. Są owszem, bardzo tanie, ale przy okazji fatalnej jakości. Sprzęt AGD i RTV również coraz częściej trafia na rynek aż z Chin, mimo, że widnieją na nim zwykle najbardziej znane, międzynarodowe marki. Cóż, niskie koszty, a co za tym idzie, większe zyski kuszą prawie wszystkich producentów. Na szczęście klienci zaczynają się powoli oswajać z pewnymi prawidłościami rynku i rozumieją, że to co tanie rzadko jest dobre. Dlatego też rodzimi producenci stawiając na jakość odzyskują powoli utracony rynek. Jeżeli dorzucić do tego nowe, płynące z Internetu możliwości szybszego i tańszego handlu można się spodziewać, że te koszulki z bawełny „made in Poland” wrócą do łask klientów. No, chyba, że i polscy producenci zechcą pooszczędzać i przeniosą produkcję do Chin...